חיפוש
  • Domain_Admin LUP

מדוע אסור להתחתן בספירת העומר

מדוע אסור להתחתן בזמן ספירת העומר?

“שלום לצוות אתר אלי עזור לי. בקרוב אתחתן עם בן זוגי בע”ה ורציתי לשאול מדוע בעצם אסור להתחתן בזמן ספירת העומר? בתודה מראש, שרה ממורשת.”

שלום שרה, ותודה על שאלתך. צוות אתר אלי עזור לי מקבל פניות רבות בנושא זה, ולכן החלטנו להרחיב ולתת את הדעת להלן עבור כל המתעניינים והמתעניינות בנושא הלכות העומר ובפרט מנהגי החתונה.

מהי ספירת העומר?

בספר ויקרא ציוונו הקב”ה לספור “ממחרת השבת מיום הביאכם את עומר התנופה שבע שבתות תמימות,” דהיינו שבעה שבועות שהם ארבעים ותשעה ימים מליל ט”ז בניסן. בסוף אותה תקופה, המכונה בימינו “ספירת העומר,” כתוב בתורה “ועשית חג שבועות לה’ אלוהיך.”

המדרש אומר אודות ספירת העומר שכאשר נודע לבני ישראל לאחר צאתם ממצרים כי יקבלו את התורה בסוף חמישים יום, התקשו מתוך התרגשות לשאת את ההמתנה הארוכה ומנו מדי יום את משך הזמן שחלף מתוך אותם חמישים ימים: הנה עבר לו יום אחד, הנה עברו ארבעה ימים, הנה עברו חמישה עשר ימים שהם שני שבועות ויום וכן הלאה.

מדוע נהוג לקיים מנהגי אבלות בספירת העומר ואילו הם?

ספירת העומר נחשבת לתקופה חגיגית מחד, אולם בחלקה נהוג לקיים מנהגי אבלות. הסיבה היא שבימי מרד בר-כוכבא הלכו לעולמם עשרים וארבעה אלף מתלמידיו של רבי עקיבא במגיפה שאיימה באופן ממשי על המשך קיומה של תורת ישראל על כך שהתלמידים לא נהגו כבוד זה לזה, בלשון הגמרא.

יש חילוק במנהגים בעניין תקופת האבילות בימי ספירת העומר. יש שנוהגים את מנהגי האבילות מט”ז בניסן (ב’ בעומר, או ליתר דיוק מיד אחרי סוף חג הפסח כי בחג לא נוהגים מנהגי אבילות) עד ל”ג בעומר ויש שנוהגים מב’ אייר עד הבוקר של ג’ סיון (למעט ל”ג בעומר עצמו), אך חשוב לבחור באחד המנהגים ולא את הצד הקל של שניהם.

מנהגי האבלות הנהוגים במהלך תקופת האבילות של ספירת העומר הם בין היתר לא להסתפר ולהתגלח, לא להקשיב למוזיקה, ולא לערוך חתונות.

לסיום, שרה, צוות אתר אלי עזור לי מאחל לך ולבחירת לבך מזל טוב לרגל חתונתכם הקרובה. יהי רצון שתמיד תתנו כבוד זה לזה בבית שבו תשרה השכינה ושתבנו בית יהודי חם על פי תורת ישראל בארץ ישראל בע”ה.

#חתונה #ספירתהעומר

צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מדוע נוהגים לבצע את טקס ה”חלאקה” דווקא בל”ג בעומר בהר מירון? שלומי, גדרה נוהגים לבצע את טקס ה”חלאקה”- טקס התספורת הראשונה של בן זכר בהגיעו לגיל שלוש, דווקא במועד זה בהר מירון, כדי שהילדים יתחברו לצדי

שלום, האם מותר להתחתן ולהסתפר בל”ג בעומר? רמי, חדרה רמי שלום, לפי עדות אשכנז מותר להתחתן ולהסתפר במהלך היום בל”ג בעומר וישנם כאלו המקלים ואומרים שמותר להתחתן ולהסתפר גם בליל ל”ג בעומר. לאחר ל”ג בעומ

שלום, מדוע נוהגים לעלות לקבר הרשב”י בל”ג בעומר ולחגוג שם הילולה? אליהו, כפר ויתקין אליהו שלום, ל”ג בעומר, הוא כידוע תאריך פטירתו של הרשב”י הגדול ויש הטוענים שזהו גם יום לידתו (ויש אומרים כי בתאריך ז