חיפוש
  • Domain_Admin LUP

גידול חיות מחמד על פי ההלכה היהודית

האם מותר לגדל חיות מחמד על פי ההלכה?

“אלי עזור לי שלום. לאחר ביקור אצל חברים חילוניים שיש להם כלב בבית, הבת שלי מבקשת שנאמץ גם אנחנו חיית מחמד. אשמח לדעת האם הדבר מותר על פי ההלכה? בברכה, רבקה ממעלה אדומים.”

שלום רבקה. אכן נראה שבעת האחרונה יותר ויותר משפחות בוחרות לאמץ חיות מחמד למטרות שונות, בין אם לשעשוע, לנוי או להגנה. מעניין לציין כי עמדתה של ההלכה איננה חד משמעית בנושא זה, ולדעת צוות אתר אלי עזור לי יש טעם להעמיק בו מעט.

מה יחסה של ההלכה לבעלי חיים?

בעלי חיים מוזכרים בתורת ישראל בעיקר בהקשר של צער בעלי חיים; כלומר אין זה על פי היהדות להתעלל בבעל חיים או לפגוע בו שלא לצורך. אמנם יש מיני בעלי חיים המותרים באכילה, אולם גם אז יש להתייחס אליהם בעדינות וברגישות ולא לגרום להם סבל בעודם בחיים.

הקשר אחר בו מוזכרים בעלי חיים הוא בגמרא, בה נאמר כי אסור לו לאדם להכניס לביתו משהו מסוכן אשר עלול לגרום חלילה לפציעה או הרג. הדבר נאמר בהקשר של כלב רע, כלומר כלב מסוכן, בהנחה שאיננו נחוץ לשמירה או הגנה. בשולחן ערוך נכתב כי אילו מבקש אדם לגדל כלב למטרות הגנה על ביתו ורכושו, הדבר מותר אם הכלב קשור בשעות היום וחופשי בשעות הלילה, וכל עוד איננו פוגע באנשים חפים מפשע אלא רק באלה שיש להם כוונות זדון כמו גנבים וכיו”ב.

האם כלבים וחתולים מותרים על פי ההלכה?

יש משפחות יהודיות שנמנעות מגידול חיות מחמד מתוך מחשבה שהם טמאים או מוקצים ומהווים ירידה בדרגתם הרוחנית. משפחות יהודיות אחרות מעדיפות להשקיע את כל החום והאהבה שיש להם להעניק לילדיהם ולא לבעלי החיים ולכן יימנעו מצירוף חיית מחמד למשפחתם.

אולם אם נרד לשורשו של העניין, בעצם אין איסור בהלכה על גידול חיות מחמד כמו חתולים וכלבים בבית למטרות שעשוע: חתולים לא נחשבים לחיה מסוכנת כלל, ולגבי כלבים, הדבר תלוי באופי הכלב—אם הוא מסוכן כפי שמתואר לעיל, הרי שמוטב לגדלו מחוץ לבית וגו’. אילו הוא כלבלב חמוד וידידותי, אין איתו שום בעיה הלכתית.

מה עמדת ההלכה לגבי גידול חיות מחמד שאינן כשרות?

לא רק כלבים וחתולים הם חיות מחמד נפוצות, אלא גם בעלי חיים כמו דגי נוי מסוגים שונים (חלקם לא כשרים), תוכים, ארנבים, שרקנים, אוגרים ועוד יתר מיני בעלי חיים. גם כאן במערכת אתר אלי עזור לי אנו מקבלים מעת לעת פניות אודות בעלי חיים שאינם כשרים באכילה והאם הם מותרים בגידול כחיות מחמד.

התשובה היא שבאופן כללי, כל עוד בעל החיים לא נועד לאכילה הרי הוא מותר בגידול. ואין הכוונה לאותו בעל חיים בפרט אשר מגדלים בבית כחיית מחמד אלא באופן כללי—תוכי, למשל, בדרך כלל אינו מיועד לאכילה אלא למטרות שעשוע ונוי, ולכן מותר לגדלו כחיית מחמד. כך גם לגבי ארנבים, אוגרים, דגי נוי וכיו”ב.

סיכום

לסיכום, רבקה היקרה, אם בתך מבקשת חיית מחמד למטרת שעשוע, דעי כי הדבר איננו אסור על פי ההלכה כל עוד מדובר בבעל חיים שאיננו מסוכן וכל עוד תקפידו על רווחתו כדי למנוע צער בעלי חיים. יש לדאוג לו למקום לינה, לנקותו בעת הצורך, להאכילו, לחסנו ולטפל בו כראוי. בהצלחה!

#בעליחיים #הלכה #חיותמחמד

צפייה 10 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

האם חובה לערוך חופה תחת כיפת השמיים? “שלום רב לצוות אתר אלי עזור לי. שמי לאה ובע”ה אני צפויה להתחתן בקיץ. בחיר ליבי ואני מעוניינים להינשא באולם סגור וממוזג, אולם הוריו אמרו לנו שאנחנו חייבים לערוך את