חיפוש
  • Domain_Admin LUP

אלי עזור לי בבקשה, האם חובה עלי להצביע בבחירות? האם זו נחשבת מצווה?

לגולש שלום,

החיים שלנו בעולם הזה רצופים בחירות באופן יום-יומי, ואפילו רבנו נחמן נהג לומר “יֵשׁ לְכָל אָדָם בְּחִירָה תָּמִיד עַל כָּל דָּבָר וּכְמוֹ שֶׁהוּא רוֹצֶה עוֹשֶׂה”. לכל בחירה שאנו מבצעים, עד לבחירות הפעוטות ביותר שכביכול אין אנו שמים אליהן כלל את ליבנו, יש משמעות רבה, ועל אחת כמה וכמה כאשר הבחירה ניתנת לנו באופן מודע וישיר.

מובן מאליו כי יש בחירות שלהן כובד השפעה גדול יותר מאחרות, שהרי אדם שיבחר חו”ח לחלל את השבת חייו יושפעו במידה רבה יותר מאשר אדם שיבחר באיזה שביל לצעוד אל בית הכנסת; אך הקב”ה רואה בחייו של כל יהודי חשיבות כה רבה עד כי כל מעשיו, לרבות הבחירות שהוא בוחר מדי יום ומדי רגע, משפיעות במידה כזו או אחרת על חייו הן בעולם הזה והן בעולמות עליונים.

“כל קול קובע” – האמנם?

ככל שיתקרב מועד הבחירות, כך נשמע יותר ויותר את הביטוי “כל קול קובע” כחלק מן המאמץ של המתמודדים על הובלת מדינת ישראל על ההנהגה לשכנע את הציבור ללכת אל הקלפי ולבצע את הבחירה.

יש המפקפקים בנכונותה של אמירה זו: לכאורה יש אזרחים רבים בעלי זכות בחירה, ואילו קולו של האחד מתגמד לעומת קולות הרוב. מה יכול האחד הבודד לעשות מול הרוב? האם לקולו הבודד באמת יש השפעה אל מול קולות אחרים, רבים ממנו? במדינה בה אנו חיים היום שולטת מערכת שבה הרוב קובע, ואם דעתו של אדם היא דעת מיעוט אזי לכאורה אין לקולו חשיבות.

אלא שרבנו נחמן מלמד כי חייב האדם להאמין בעצמו וביכולתו להשפיע. ברוך השם, כמעט ואין שום מצב שהוא בלתי הפיך, וגם יהודי בודד אחד יכול לעשות שינוי גדול מאוד בעולם. יש לזכור כי השם ברא אותנו ויש לנו תפקיד בעולם הזה, ולכן עלינו להאמין כי לקול שלנו יש חשיבות אדירה.

זוהי בחירתך

לסיכום, גולש יקר, נדייק ונציין כי הצבעה בבחירות אמנם איננה אחת מתרי”ג המצוות בהן נצטווינו. אך עם זאת מוטב להפעיל שיקול דעת ולזכור את תפקידנו בעולם: אם עומדת בפנינו זכות הבחירה, עלינו להשתמש בה ולבחור כפי שאנו רואים לנכון.

#בחירות #ברסלב #זכותהצבעה #ישראל

0 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

האם חובה לערוך חופה תחת כיפת השמיים? “שלום רב לצוות אתר אלי עזור לי. שמי לאה ובע”ה אני צפויה להתחתן בקיץ. בחיר ליבי ואני מעוניינים להינשא באולם סגור וממוזג, אולם הוריו אמרו לנו שאנחנו חייבים לערוך את